Strona główna Żywienie osób chorych

Jeżeli nie wiesz jak zdrowo się odżywiać i chciałbys powiększyć swoja wiedzę w tym zakresie kliknij jedną z kategorii poniżej...

| Żywienie osób chorych | Żywienie dzieci | Żywienie młodzieży | Żywienie sportowców |

| Żywienie kobiet cieżarnych i karmiących | Żywienie ogólne | 9 zasad prawidłowego odżywiania |

żywienie osób chorychŻywienie osób chorych:Anoreksja

Anoreksja (anorexia nervosa) to choroba o podłożu psychicznym. Objawia się silną obawą przed utyciem prowadzącą do unikania jedzenia. Jednym z kryteriów rozpoznawczych anoreksji jest spadek należnej masy ciała o ponad 15%.

Więcej…
 
Bulimia

Bulimia - ŻARŁOCZNOŚĆ PSYCHICZNA, ulimia nervosa „byczy głód”, chorobliwe objadanie się. Okresem szczególnie predysponującym do pojawiania się zaburzeń odżywiania jest okres młodzieńczy między 12.-14. i 18.-21. rokiem życia.

Więcej…
 
Choroby serca i naczyń krwionośnych

Niewydolność krążenia jest to stan, w którym pojemność minutowa serca i ciśnienie tętnicze nie pokrywają zapotrzebowania ustroju. Obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia czynności serca jest choroba niedokrwienna i nadciśnienie tętnicze. Głównie objawy spowodowane wtórną retencją sodu i wody, co sprzyja powstawaniu obrzęków kończyn dolnych oraz większości rodzajów duszności.

Więcej…
 
Choroby trzustki

Trzustka jest organem leżącym w pobliżu wątroby. Jej najważniejszym zadaniem, oprócz produkowania insuliny - substancji stabilizującej poziom glukozy w surowicy - jest wytwarzanie i wydzielanie do przewodu pokarmowego tak zwanego soku trzustkowego.

Więcej…
 
Choroby wątroby

Gdy wątroba zaczyna chorować skarżymy się wówczas na trudne do zidentyfikowania objawy: ogólnie złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie, brak apetytu, jadłowstręt, czasami nudności i wymioty, ból i dyskomfort w jamie brzusznej. Poważne choroby wątroby mogą być przyczyną żółtaczki.

Więcej…
 
Cukrzyca

Dieta anty-cukrzycowa powinna być jak najbardziej zbliżona do żywienia człowieka zdrowego. Zasadnicza modyfikacja polega na znacznym ograniczeniu łatwo przyswajalnych węglowodanów (indeks glikemiczny), w tym przede wszystkim słodyczy i przetworów zawierających znaczny dodatek cukru.

Więcej…
 
Hiperdemia

Pod pojęciem hiperlipidemii rozumiemy stężenie cholesterolu lub tri acylogliceroli w surowicy  powyżej wartości przyjętych za pożądane.W większości przypadków zaburzenia te wywołane są nieprawidłowym odżywianiem, siedzącym trybem życia, nadwagą, predyspozycjami genetycznymi rodzinna predyspozycja do hipercholesterolemii.

Więcej…
 
Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek ma złożony patomechanizm, którego istota polega na powstawaniu przeciwciał skierowanych przeciwko własnym tkankom. Zakażenie, przeważnie paciorkowcowe, powoduje uszkodzenie śródbłonków naczyń i zapoczątkowuje proces powstawania autoprzeciwciał.

Więcej…
 
Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (HA, AH) (łac. hypertonia arterialis) to choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.

Więcej…
 
Nadczynność tarczycy

W nadczynności tarczycy bardzo ważna jest witamina B, szczególnie B12, żelazo oraz witaminy A, C, E. Dieta powinna obfitować w drożdże, melasę, żółtka, pietruszkę, morele, daktyle, śliwki, ryby, kurczaka, mleko oraz ser.

Więcej…