Strona główna Diety

Jeżeli chcesz znaleźć dietę odpowiednią dla siebie wybierz kategorie poniżej...

Diety
Dietetyka to nauka o racjonalnym żywieniu człowieka, łącząca wiedzę takich nauk jak: biologia, biochemia, fizjologia i patofizjologia, medycyna kliniczna, higiena, profilaktyka zdrowia, technologia żywności i techniki przyrządzania pożywienia. Dietetyka bada rolę składników pokarmowych w przemianach materii i energii na poziomie komórek, narządów, układów i całego organizmu. Dzięki, wynikom tych badań możliwe jest wskazywanie zagrożeń wynikających z niewłaściwego odżywiania, weryfikacja dotychczasowych poglądów oraz określenie konkretnych zaleceń i diet najlepiej służących utrzymaniu zdrowia.

 
W społeczeństwach o najwyższym rozwoju cywilizacyjnym najczęstszą przyczyną chorób i śmierci stały się choroby wynikające z zaburzeń przemian metabolicznych jak: cukrzyca, miażdżyca i choroby nowotworowe. Jedną z głównych przyczyn ich powstawania jest zbyt duże spożywanie wysokokalorycznych pokarmów zawierających tłuszcze i białka. Medycyna kliniczna leczy skutki tych chorób, dietetyka dostarcza informacji do opracowywania zasad zdrowego odżywiania, które w połączeniu z odpowiednim trybem życia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Na przykład odkrycie niszczącej roli wolnych rodników tlenu i działania kwasów tłuszczowych w organizmie stało się przyczyną zmian niektórych zaleceń żywieniowych.

 
Dietetyka pomaga w opracowaniu diet dla dzieci, młodzieży, dorosłych, sportowców itp. Osiągnięcia dietetyki wykorzystywane są w dietoterapii, czyli wspomaganiu leczenia odpowiednią dietą, np. w chorobach nerek, wątroby, alergii, nadwrażliwości pokarmowej, cukrzycy, chorób układu krążenia lub nowotworów. Badaniami z zakresu dietetyki zajmuje się Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Polsce badania takie prowadzi Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Komitet Żywienia Człowieka PAN, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych i akademie medyczne.

 
W wyniku prac tych instytucji opracowano, między innymi, normy żywieniowe dla różnych grup wiekowych i zawodowych ludności, dane o wartościach odżywczych produktów żywnościowych i ich wielkości spożycia w Polsce, zalecenia żywieniowe mające służyć poprawie jakości życia i zdrowia społeczeństwa. Dietetyka bada też skutki spożywania żywności wyprodukowanej z zastosowaniem nowych technologii, żywności, coraz bardziej przetworzonej i zchemizowanej oraz wytworzonej z genetycznie zmodyfikowanych półproduktów.

 
Dieta odchudzająca jest to zestaw zaleceń dietetycznych, zazwyczaj w postaci jadłospisów, których celem jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, np. w leczeniu otyłości lub dla poprawy wyglądu.
Innym często stosowanym określeniem jest dieta redukcyjna lub dieta redukująca. Dieta odchudzająca powinna być stosowana pod kontrolą specjalisty, najlepiej dietetyka i lekarza bariatry. Szczególnie dotyczy to osób ze znaczną otyłością, u których potrzebna jest utrata 10 i więcej kilogramów.

 
Zmniejszenie masy ciała za pomocą diety jest możliwe poprzez:
zmniejszenie wartości energetycznej spożywanych pokarmów (ilość kalorii) regularne odżywianie połączone z unikaniem przekąsek pomiędzy posiłkami odpowiednie zestawianie składników posiłku Pożywienie wchodzące w skład diety odchudzającej powinno zawierać wystarczającą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, a także minerałów, witamin i pierwiastków śladowych.

 
Typowe diety opierają się na:
  • jedzeniu dużej ilości owoców i warzyw,
  • jedzeniu produktów niskoprzetworzonych,
  • niskim spożyciu tłuszczu,
  • niskim spożyciu węglowodanów,
  • spożywaniu węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym,
  • niesłodzeniu herbaty i innych napoi,
  • jedzeniu mniej ;)

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby próbujące wprowadzić dietę bez nadzoru specjalisty, jest próba całkowitego zaprzestania jedzenia. Może się to prowadzić do niepożądanych skutków - w organizmie pozostaną nadal duże pokłady tkanki tłuszczowej. Ponadto istnieje ryzyko zapadnięcia na anoreksję. Dietę odchudzającą należy prowadzić tak, aby utrata wagi nastąpiła w wyniku spalania właśnie tłuszczów, a nie odwodnienia organizmu, utraty masy mięśniowej lub spalania innych substancji zapasowych ważnych dla organizmu. Organizm ludzki nie potrafi przemieniać tłuszczów w glukozę, a wiele tkanek (np. tkanka nerwowa) potrzebuje właśnie glukozy do funkcjonowania, więc rozkładane są białka spełniające ważne role w organizmie.

(źródła: wikipedia, diety.szefo.net)