Strona główna Żywienie kobiet cieżarnych i karmiących Żywienie przyszłej mamy

Jeżeli nie wiesz jak zdrowo się odżywiać i chciałbys powiększyć swoja wiedzę w tym zakresie kliknij jedną z kategorii poniżej...

| Żywienie osób chorych | Żywienie dzieci | Żywienie młodzieży | Żywienie sportowców |

| Żywienie kobiet cieżarnych i karmiących | Żywienie ogólne | 9 zasad prawidłowego odżywiania |
Żywienie przyszłej mamy

Sposób żywienia kobiety w ciąży ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie twego dziecka. Już przed planowaną ciążą należy się do niej przygotować, wprowadzając odpowiednie zmiany w sposobie żywienia i trybie życia.

Białka, tłuszcze i węglowodany

Białka stanowią składnik budulcowy, niezbędny do prawidłowego wzrostu dziecka. Niedostateczna ilość białka w diecie ciężarnej może być przyczyną nadmiernych obrzęków, zmęczenia, nudności. Kobieta w ciąży powinna zadbać, aby w diecie znajdowały się produkty zawierające duże ilości białka: mięso (chude), ryby, drób, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory, jaja, produkty zbożowe.

Tłuszcze tworzą zapasy energetyczne zużywane w przerwach między posiłkami. Spożycie tłuszczów w ilościach przekraczających potrzeby organizmu, przy stałym dostarczaniu węglowodanów powoduje odkładanie się w postaci tkanki tłuszczowej. Tłuszcze są niezbędne w diecie. Biorą udział w wielu ważnych procesach metabolicznych, w tym w wytwarzaniu hormonów.

Najważniejsze są tłuszcze zawierające tzw. nienasycone kwasy tłuszczowe (NKT), potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku u dziecka. NKT znajdują się głównie w olejach roślinnych i rybach morskich. Podstawowym paliwem energetycznym dla mamy i dziecka są węglowodany, czyli tzw. cukry. Najlepiej, by pochodziły z węglowodanów złożonych, zawartych w produktach zbożowych, ziemniakach, kaszach, ryżu, warzywach i owocach. Cukry proste, czyli cukier biały, miód, owoce powinny gościć w menu według potrzeb.

Wapń, fosfor, żelazo, cynk
Niezwykle ważne w okresie ciąży jest dostarczenie rozwijającemu się organizmowi odpowiedniej ilości składników mineralnych. Wapń i fosfor stanowią budulec szkieletu. Ponadto biorą udział w wielu procesach życiowych komórek.

Fosfor jest głównym składnikiem mineralnym związków stanowiących magazyny energii w organizmie oraz składnikiem budującym kości.
Wapń odpowiada za budowę struktur kostnych oraz przewodnictwo nerwowe. Najlepszym źródłem wapnia i fosforu jest mleko, ale też warzywa, owoce, produkty mączne, zwłaszcza chleb razowy.

Innym ważnym pierwiastkiem jest żelazo. Zapotrzebowanie na nie wzrasta nie tylko u rozwijającego się dziecka, ale też u mamy. Żelazo odpowiada głównie za tworzenie elementów morfotycznych krwi i transport tlenu. Występuje w jajach, mięsie, rybach, szpinaku.

W diecie kobiety ciężarnej nie może zabraknąć cynku. Jego niedobór upośledza prawidłową czynność narządów rozrodczych kobiety, co może doprowadzić do poronienia, oraz zwiększa liczbę wad wrodzonych u dziecka. Niedoborom cynku zapobiega dieta bogata w mleko i jego produkty.

Kwas foliowy
W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na ten kwas, co związane jest z szybkim rozwojem łożyska, płodu, pępowiny i gruczołów piersiowych. Jego niedobór w pierwszych tygodniach ciąży zwiększa ryzyko wad rozwojowych płodu.

Kwas foliowy występuje w świeżych, zielonych warzywach, szpinaku, karczochach, gorczycy, owocach cytrusowych, groszku, roślinach strączkowych, soczewicy, ciecierzycy, fasoli i ziarnach zbóż.

Rady dla przyszłej mamy: 
  1. Urozmaicaj posiłki. Im twoje dieta jest bardziej urozmaicona, tym większe korzyści zdrowotne.
  2. Pieczywo białe zastąp pieczywem razowym.
  3. Jedz dwa razy dziennie mięso, drób lub wędlinę (zaleca się chude gatunki). Aby poprawić przyswajanie żelaza, spożywaj do każdego posiłku warzywa i owoce bogate w witaminę C.
  4. Nie zapominaj o rybach - są źródłem wartościowego białka i NKT.
  5. Często włączaj do menu mleko i jego przetwory: sery, kefiry, jogurty.
  6. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Sięgaj po świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe.
  7. Unikaj nadmiaru soli i cukru.
  8. Wypijaj codziennie 7-8 szklanek napojów (woda, mleko, świeże soki owocowo-warzywne, zupy).
  9. Ogranicz spożycie słodyczy, fast food, napojów gazowanych.
  10. Unikaj alkoholu, mocnej herbaty i kawy.

 

 
Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz do tego artykułu.